Sevgililer Günü çılgınlığı arifesinde, son dokuz ayda dünyada en çok adı geçen çiftin hikayesi. Karşınızda sevgilisine gözcü, Scientology tarikatına sözcü, ünlü oyuncu Tom Cruise ve eski Katolik, yeni tarikat üyesi, ruhu bakire, kendi hamile Katie Holmes!..

Başından iki evlilik geçmişti. Mimi Rogers ve Nicole Kidman’la uzun soluklu evlilikler… Şimdi 46 yaşındaydı. Kidman’la evlat edindiği iki çocuğu vardı. Sperm sayısının sıfır olduğunu iddia eden Alman dergisini dava etmişti ama işte çocuğu olmamıştı. Buzlar kraliçesi Kidman’ın ardından Latin ateşine elini uzatmış Penelope Cruz ve Sofia Vergara’a “hayatının kadını”nı aramıştı. 2005’te gönlü boş, zamanı “Görevimiz Tehlike 3”ün oyuncu seçimleriyle doluydu. Nisanın ortasında film için görüşmek üzere bir genç kız kapısını çaldı…

Başından bir nişan geçmişti. Yedi yıl aynı adamla el ele, göz göze ve daha fazlası olmadan… “Amerikan Pastası” filminin kreması Chris Klein’dan ayrılıp Dawson Creek’li, dizi arkadaşı Joshua Jackson’la kısa bir süre “çıkmıştı”. 26 yaşındaydı, bakireydi ve beyaz gelinliği giyene kadar da öyle kalacaktı. Ang Lee’nin “Buz Fırtınası” filmiyle hızlı girdiği oyunda bir türlü “level” atlayamıyordu. Ve evet, onun da gönlü boştu… Ve evet, adamın kapısını çalan kız oydu…

Tom Cruise’la Katie Holmes’un aşk hikayesi o ilk görüşmeden 16 gün sonra basında patladı. Katie o kapıdan girdi ve tam 16 gün boyunca ondan ailesi dahil kimse haber alamadı. Sonra çift, “Dünyalar Savaşı” filminin Avrupa tanıtım turnesinin Roma etabında bir motosikletin üstünde halka aşklarını ilan etti. Kuzumuzun da eşzamanlı “Batman Başlıyor” filmi görücüye çıkıyordu. 17 hazıranda Eiffel Kulesi’nin tepesinde evlilik teklifi ağustosta Oprah Winfrey’nin koltukları üstünde ilanı aşk, ekimde de nişanla medyayı uzun uzun oyaladılar. Herkes “benden kaçmaz” gülümsemesini gizlemeye gerek duymadan, hep bir ağızdan “reklam aşkı” diye bağırdı. Ocak 2005’e gelindi; onlar hala birlikteydi, üstelik ekim itibariyle çocuğu olmaz denen Tom’la evlenmeden asla diyen Katie’nin bir bebekleri olacağı açıklandı… Tam da bu haberler soğuyordu ki, bebeğin her hareketinden haberdar olmak isteyen babanın eve bir ultrason aleti aldığı “hamile Katie” fotoğraflarına resimaltı oldu. Şimdi basın nefesini tutmuş, mutlu son beklentisi içinde. Onları fazla bekletmeye gelmez! Bebek doğduktan bir ay sonra, yani gelin hanım gelinliğe sığabilecek duruma geldiğinde, 7 temmuzda tüm dünya muradına erecek.

Tarikatta iki ruh

Bu öykü medya ayarı iyi yapılmış, romantizmi kıvamında, iki güzel, ünleri (kelimenin her anlamıyla) boylarını aşan Hollywoodlu’nun hayatından bir kesit gibi duruyor. Ama ayarı kaymış, kıvamı kaçmış bir bölümü de var; ve bu bölüm “Tom’la Katie’nin gizli yaşamı” ya da “Sen öl de öleyim” ya da “Ünlüler tarikat kıskacında” gibi başlıklarla anılıyor…

Tom Cruise 1990’dan beri Scientology tarikatının bir üyesi. Gruba kabul edildikten sonra “auditing” (dinleme) seanslarında geçmişteki acılarından kurtulmuş. Bir rivayete göre dünyadan yalıtıldığı bu dönemde tarikattan çıkmak istemiş ama “beyin yıkama” söylentilerinin dizboyu olduğu Scientology ekibi tarafından bir şekilde “ikna edilmiş”. Sonraki aşamada kendi ruhundan başka, yine başka bir rivayete göre bedeninde ikamet eden üç-beş uzaylı “thetan”la (ölümsüz ruhani yaratık) mücadelesinden de alnının akıyla çıkmış. Ardından bedeninde bir tek kendi “thetan”ı kalınca sekiz aşamalı “Operating Thetans” (OT) sınıfına birinci düzeyden girmiş. Şu anda OT VII ve Scientology Kilisesi’nin dünya çapında resmi ve ateşli sözcüsü. Fransa İçişleri Bakanı Sarkozy’den televizyonun sohbet üstadı Oprah Winfrey’ye kadar önüne gelen ünlü ve zengin insanı bıkmadan, geri çevrilmekten gocunmadan “dine davet ediyor”. Öyle ki ünlü “tebliğci” Tom, yönetmeni Steven Spielberg’den “filmin tanıtım bütçesinden Scientology reklamı yaptığı” yönünde şikayetler alacak kadar olayı abartıyor.

Tarikata girmeye ikna edebildiği bilinen tek sevgilisi, çocuğunun annesi Katie. Röportajlarında istisnasız her soruya “Tom’u çok seviyorum, o harika bir erkek, onu görünce ‘wow’ oluyorum” diye yanıt veren genç kızın dini gelişimi de ayrı bir tez konusu. Şöyle ki:

Katie, Nisan 2005’te “Görevimiz Tehlike 3”te bir rol kapmak için Tom’un odasına girdikten 16 gün sonra Roma’da ortaya çıktığında hem aşık hem de çiçeği burnunda bir tarikat üyesi. Yanında Jessica Feshbach Rodriguez adlı OT VII seviyesinde, uzman bir “auditor” (dinleyici, denetçi) var ve onunla kelimenin tam anlamıyla tuvalete bile birlikte gidiyor.

“Dönüş”ünden hemen sonra Tom’un dairesine taşınıyor ve bir iki ay içinde arkadaşları onunla bağlarının kopmasından şikayet etmeye başlıyor. Ama Ohio, Toledo’nun ileri gelen Katolik ailelerinden Holmes’lar kızlarının peşini hemen bırakmıyor. Avukat baba ve evkadını anne Los Angeles’a gelip müstakbel damatla tanışıyor. Scientology Ünlüler Merkezi’ni ziyaret, psikiyatri, ilaç kullanımı ve Katolik inanç üstüne yapılan görüş alışverişi sonunda Holmes ailesi endişe içinde evlerine dönüyor. Damat Tom’un Katie’nin üç kız kardeşi ve bir ağabeyiyle hiç karşılamamış olması da dedikodulara yol açıyor. Katie’nin “Yok öyle değil, pek çok kez telefonda konuştular, Tom harika bir insan” açıklamaları şüpheleri dağıtmıyor.

En son gerilim de düğün planlaması sırasında ortaya çıkıyor. Katie ailesinin de memnun olacağı bir Katolik tören isterken, üçüncü kez dünyaevine girecek Tom, (Jessica Feshbach, John Travolta ve eşi Kelly Preston, Kirstie Alley gibi) Scientology’den arkadaşlarla, mütevazı bir organizasyon için tarikatın yatıyla denize açılmayı hesaplıyor. Ama düğüne daha çok var ve aslında çiftin törenden önce altından kalkması gereken bir doğum olayı söz konusu.

“Sessiz doğum” mahkumu

Kararlı bir Scientology üyesi olarak Tom Cruise psikiyatriye, “zihin bulandıran” ilaçlara karşı; miyoptan kalp hastalıklarına, astımdan mide rahatsızlıklarına, hatta radyasyon yanıklarına kadar pek çok rahatsızlığın vitamin ve mineral destekli Scientology teknikleriyle iyileştirilebileceğine inanıyor. Yazdığı kitapta doğum sonrası depresyonunu kullandığı ilaçlar ve egzersizlerle nasıl atlattığını anlatan Brooke Shields’le birbirlerine girme nedeni de bu zaten. Sonuçta Brooke Shields, kadınların doğum sonrasında yaşadıklarını ve çocuk yetiştirmenin nasıl bir şey olduğunu anlamadığını söyleyerek Tom Cruise’u “sorumsuzlukla” ve insanları yanlış yönlendirmekle suçladı. Ona Amerikan Psikiyatri Derneği ve Amerikan Klinik İncelemeler Derneği de tam destek verdi.

Ama Tom Cruise sözlerini uygulamaya geçirebileceği bir alana sahip artık. Müstakbel baba, inancı doğrultusunda doğum yapacak karısıyla minik bir Scientology üyesi yetiştirecek. Babanın işi kolay, çünkü onun için konu tamamen teorik. Anneyse bugünlerde pratik gereklilikleri içine sindirmeye çalışıyor. John Travolta ve eşi Kelly Preston, Katie’ye bu konularda bir Scientology dersi vermişler bile. Buna göre Katie ağrısız doğum yöntemlerinden ve vitamin dışında ilaçtan kesinlikle uzak kalacak. Yani eski usul doğum yapacak; ama doğum sırasında değil bağırmak, hiç ses çıkarmayacak, acısını doğmakta olan bebeğe göstermeyecek. Buna tarikatçılar “Sessiz Doğum” yöntemi diyor. Yöntemin gereği doktorların bebeğin normal doğum sürecine yardım etmesi dışında müdahalelerine izin verilmiyor. Hatta ilk yedi gün bebekle konuşmak, etrafında gürültü yapmak da yasak. Çünkü inanışlarına göre doğum sırasında bebek o kadar çok acı çekiyor ki, ona daha fazlası yaşatılmamalı, ileride başına gelecek hastalıkların tohumu atılmamalı.

Doktorlar bu gelişmelerden deliye dönmüş durumda. Doğacak çocuğun ailesine rağmen korunmasının yasal yollarını tartışmaya başladılar bile… Çocuğu kurtarmanın yolunun anneyi kurtarmaktan geçtiğine inanan bir grup da internette www.freekatie.net sitesinde örgütleniyor. Özerlerinde “Katie’ye Özgürlük”, “Bebeğe Özgürlük”, “Kaç Katie Kaç”, “Epidural Ekibi” gibi sloganların yazıldığı tişörtler, kupalar, şapkalar satıyorlar. Onlar da satsın tabii… “Organizasyonun devamlılığı için gerekli” derler ya… Gazeteler, dergiler de satsın… Scientology’nin kurucusu L. Ron Hubbard “Bir milyon dolar kazanmak isteyen bir adamın yapacağı en iyi iş kendi dinini başlatmaktır” diyerek milyonlarla takipçisine sattıktan sonra…

İyi de bebekleri bu işe ne karıştırıyoruz ki?

Yeni Aktüel, 7-13 Şubat 2006

Reklamlar