Sadece (övünmek gibi olmasın ama) popüler kültürlü bir aileyiz.

Durumu şöyle açıklayayım: Ailem standart bir sit-com ailesi. Yani televizyon karşısında bir kanepe, dondurulmuş gıdayla dolu bir buzdolabı, kapıda eski bir araba, iş hayatlarında yandan yemiş anne ve baba, sürekli didişen abla ve küçük erkek kardeş… Ve olay iki ya da üç mekanda geçiyor olsun: Evin salonu, hamburgerci ve sinema salonu mesela.

Ailem bir anlamda, doğası gereği bir popüler kültür nesnesi. Ama aynı zamanda bir popüler kültür yeniden üretim ortamı da. Hatta iki neslin temsil ettiği farklı akımların birbirinden beslendiği, tuhaf bir deney ortamı. Bu yazıda mobilya, beyaz eşya gibi detaylara girmeden sadece bu ortamın haritasını çıkaracağım. Böylece daha sonra karşılaşacaklarınız konusunda uyarılmış olacaksınız.

Sivillere kesinlikle yasak olan kızımın odasının duvarları, tebeşirle yapılmış grafitiler ve dönemin önemli şahsiyetlerinin (Vampir Günlükleri, Harry Potter vb) fotoğraflarıyla süslü. Oğlumun odası ise biraz jet yakıtı bulsa Mars’a yolculuk yapabilecek teknolojiyi barındırıyor. Tabii onda da dönemin diğer önemli adamlarının (Assassin Creed, GTA, God of War…) posterleri ortama renk veriyor. Evin yetişkinlerinin mal varlığı kitaplarla sınırlı. Yalnız bu kitaplarda ejderhalar, büyücüler, dedektifler ya da uzaylılar yoksa sergilenmeye değer bulunmuyor. Çizgi romanlar her önüne gelenin “Aaa, bunu okumamıştım, alayım sonra getiririm” deme tehlikesine karşı yatak odasında saklanıyor. Süper kahraman figürleri de yanlış ellere düşmemeleri için aynı mahrem ortamda tutuluyor. DVD’ler ise kamu malı sayılıyor ve salonun muhtelif yerlerinde Toroslar misali yükseliyor. Pembe Panter, Yüzüklerin Efendisi, Yıldız Savaşları gibi serileri 32 kısım tekmili birden izlemek hafta sonlarımızın biricik aile eğlencesi. Buna rağmen evdeki beş bilgisayarın en iyi hatırladığı siteler yine de yabancidiziizle.com, diziport.com, sinemaizle.org…

Hayır ruh hastası değiliz. Kanıtlayabilirim… Bu nedenle bir süre bu evden bildireceğim. Arada aynı çatı altında yaşayan iki kuşak popüler kültür uzmanlarından aldığım yetkiyle güncel, genel kültürel bilgiler de vereceğim. İlgilenen varsa buyursun.

—-

Yazıda geçen terimler sözlüğü

Vampir Günlükleri: (Vampire Diaries) Biri iyi biri kötü iki vampir kardeş ve masum bir kızın maceralarını anlatan, hiç duyulmadık konusuyla sarsıcı televizyon dizisi. Kızlar tabii ki kötü ağabey Ian Somerhalder’a hasta.

Assassin Creed: Cüppeli suikastçı oyunu. Oyuncuyu dağda bayırda kilometrelerce koşmuş kadar yoran sportif bir faaliyet.

GTA: (Grand Theft Auto) Agresif araba hırsızlarının oyunu. Harita okumayı ve araba kullanmayı öğrenmek için faydalı bir eser.

God of War: Canına kıyılmadık Yunan tanrısı kalmasın oyunu. Yunan mitolojisi hakkında zengin içeriğe sahip.

Süper kahraman figürleri: Özünde çoban kız ya da fil biblosuyla aynı işleve sahip, maskeli adam ve kadınların farklı boylarda farklı malzemelerden yapılmış bebekleri. Kimisi hamburgercilerin çocuk menüsünden çıkarken, kimisi dünyanın parasına figür dükkanlarından satın alınır; çünkü bunlar sınırlı sayıda üretilmiş, imzalı, vesikalı sanat nesneleridir.

Anne Boyutu, 5 Eylül 2011

http://www.anneboyutu.com/Yazar-Detay.aspx?ArtId=6663

Reklamlar